Številne priložnosti za sodelovanje med regijama Jukatan in Ljubljansko urbano regijo
V okviru evropskega projekta, ki vzpostavlja sodelovanje regij Latinske Amerike z regijami EU (program Mednarodnega urbanega sodelovanja), je Ljubljansko urbano regijo obiskala delegacija visokih predstavnikov mehiške regije Jukatan. Priložnosti za sodelovanja in prenos dobrih praks so se pokazale predvsem na področju trajnostne mobilnosti in ravnanja z odpadki. Regiji sta prepoznali tudi velik potencial za izmenjavo znanj pri vključevanju sedemnajstih ciljev trajnostnega razvoja Agende 2030 v strateške dokumente in njihovi implementaciji.
Tekom intenzivnega enotedenskega obiska je delegacija podrobno spoznala sistem vzpostavitve trajnostne mobilnosti v Ljubljani s poudarkom na strateškem urbanem planiranju, njegov razvoj in konkretne ukrepe. Pod vodstvom podžupana prof. Janeza Koželja so se sprehodili po mestnem središču, ki je zaprt za motorni promet, si ogledali ureditev Petkovškovega nabrežja ter Slovensko cesto. Prav tako so bili veliko zanimanja deležni Kavalir, BicikeLJ, P+R, sistem izposoje električnih vozil Avant2Go, rumeni pasovi za LPP ter podaljševanje linij v primestne občine.
Sledil je obisk Snage in RCERA s celovito predstavitvijo vzpostavitve sistema ravnanja z odpadki, vse od zbirnega centra, odvoza in sortiranja, ločevanja odpadkov, podzemnih zbiralnic v središču mesta, predelave bioloških in gospodinjskih odpadkov, pridelave bioplina in komposta ter izgradnje in delovanja našega največjega regijskega centra za ravnanje z odpadki.
Delegacija se je srečala še s predstavniki Službe vlade RS za kohezijsko politiko, kjer so se seznanili s pripravo Strategije razvoja Slovenije 2030, sprejela jih je tudi državna sekretarka Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo Eva Štravs Podlogar, ki je predstavila dokument Strategija trajnostne rasti Slovenskega turizma ter Slovenijo kot zeleno, butično turistično destinacijo. Kot tako so jo udeleženci spoznali na ogledu trajnostnih praks turizma. Obiskali so namreč Postojnsko jamo, Piran, Sečoveljske soline, Bled in Radovljico.
Protokolarni del je potekal v Mestni hiši, kjer je delegacijo sprejel in pozdravil podžupan Aleš Čerin. Osrednji namen delovnega obiska je bil namreč podpis sporazuma za dolgoročno partnerstvo z namenom sodelovanja in spodbujanja novih poslovnih priložnosti med obema regijama, ki sta ga podpisala Metod Ropret, predsednik Razvojnega sveta LURter Sayda Melina Rodriguez Gomez, ministrica za trajnostni razvoj regije Jukatan. Regiji sta si zadali konkretne cilje, ki jih bo mogoče uresničiti z medsebojnim sodelovanjem, povezovanjem in izmenjavo znanj. Na področju ravnanja z odpadki bo s podporo slovenskih strokovnjakov nastal akcijski načrt za ravnanje z odpadki za regijo Jukatan, na drugi strani pa bodo predstavniki vlade regije Jukatan s predstavniki Ljubljanske urbane regije delili izkušnje umeščanja trajnostnih ciljev v razvojne dokumente. Sodelovanje med regijama bo potekalo tudi na področju raziskav in inovacij, in sicer preko mehiškega Centro de Innovacion Tecnologica Cicy in slovenskega Centra odličnosti InnoRenew CoE, ki se bosta povezala na področju razvoja novih materialov.
Projekt sodelovanja poteka pod okriljem Regionalne razvojne agencije Ljubljanske urbane regije in kot je v zaključnih besedah povedala direktorica mag. Lilijana Madjar, lahko z zadovoljstvom ugotovimo, da sta regiji kljub številnim razlikam našli veliko skupnih izzivov, predvsem pa, da sta si enotni v razumevanju dejstva, da je treba pri načrtovanju in realizaciji razvoja uresničevati cilje zapisane v Agendi 2030, ki so postali nov univerzalni standard. Ob tem je poudarila, da smo zavezani k trajnostnemu razvoju, ki mora biti ekonomsko učinkovit, socialno pravičen in okolju prijazen.