Kreativni pristopi v zdravstvu
Kreativni pristopi v zdravstvu: z metodami storitvenega oblikovanja razvili spletni forum za osebe z vnetnimi revmatičnimi obolenji in komplet družabnih iger za obolele z demenco
V ljubljanski Mestni hiši sta Regionalna razvojna agencija Ljubljanske urbane regije (RRA LUR) in Regionalni center kreativne ekonomije (RCKE) s partnerji in sodelavci predstavila inovativne projekte s področja razvoja novih produktov in storitev v zdravstvu. Spletni forum ‘Nikomur se ne priklanjam’ bo osebam z vnetnimi revmatičnimi obolenji od decembra 2014 omogočal, da svoje izkušnje glede soočanja z boleznijo izmenjajo na sodoben komunikacijski način, bolje spoznajo svojo bolezen in lažje ohranijo samostojnost pri vsakodnevnih opravilih; medtem ko bo komplet družabnih iger za osebe, obolele za demenco, slednjim s spodbujanjem miselnih procesov pomagal upočasniti izgubo spomina, prek igre z bližnjimi pa tudi ohraniti odnose s sorodniki in prijatelji. Na dogodek sta RRA LUR in RCKE povabila tudi RogLab. Ta je predstavil mednarodni kreativni izziv ‘Design (Dis)Ability’, namenjen oblikovanju modnih dodatkov za gibalno ovirane, ki za gibanje uporabljajo voziček. Vsi predstavljeni projekti so primeri uporabniško naravnanega razvoja novih izdelkov in storitev v zdravstvu s pomočjo oblikovalskih metod in interdisciplinarnega sodelovanja.
Razvoj spletnega portala in družabnih iger je potekal v okviru evropskega partnerskega projekta Kreativna podjetja na območju Alp (CCAlps) in regionalnega projekta RCKE. Z aktivnostmi projekta ‘CCAlps’ so se zainteresirane javnosti iz različnih družbenih področjih, na delavnicah in simpozijih seznanile z metodologijo storitvenega oblikovanja, ki podjetjem in javnim ustanovam omogoča sistematičen pristop trajne nadgradnje in razvoja novih storitev. Metodologija je zasnovana tako, da se v različne razvojne faze vključujejo interdisciplinarne ekipe strokovnjakov, ki na izboljšave obstoječih ali razvoj novih storitev gledajo skozi potrebe uporabnika in tudi cilje organizacije. Pri razvoju foruma in iger so tako npr. sodelovali oblikovalci, terapevti, zdravniki in interdisciplinarna ekipa RCKE/RRA LUR kot pobudnik, povezovalec in koordinator projektov.
Spletni forum za samopomoč bolnikom z vnetnimi revmatičnimi obolenji ‘Nikomur se ne priklanjam’ je nastal z namenom ozaveščanja o bolezni, njenih simptomih, težavah bolnikov in možnih rešitvah zanje. Še več, prav z aktivno vključitvijo v so-oblikovalski proces je nastala storitev, ki bo pomagala vzpostaviti spletno skupnost, s ciljem zagotavljanja podpore s strani obolelih z isto diagnozo. Spletni forum bo dopolnil obstoječe aktivnosti Društva revmatikov Slovenije in ustvaril sodoben komunikacijski kanal predvsem za mlajše skupine obolelih. Projekt je nastal v partnerstvu z Društvom Pekinpah, Društvom revmatikov Slovenije in RRA LUR/ RCKE kot pobudnikom projekta. Idejna zasnova in proces razvoja spletne platforme kažeta na številne prednosti sodelovanja vseh naštetih, saj bo spletno mesto tako iz stališča vsebine kot oblikovanja prilagojeno potrebam končnih uporabnikov.
Z metodami storitvenega in informacijskega oblikovanja je v široki interdisciplinarni skupini strokovnjakov in obolelimi nastal tudi Komplet družabnih iger za osebe, obolele za demenco, ki je bil razvit z namenom krepitve njihovega spomina in spodbujanja miselnih povezav prek asociacij in pripovedovanja. Tako naj bi lajšal in upočasnjeval razvoj bolezni pri bolnikih, obenem pa dosegal večjo socialno povezanost med igralci iger (tj. obolelimi in njihovimi bližnjimi). Komplet družabnih iger je rezultat večmesečnega intenzivnega dela in sprotnega testiranja modelov in prototipa s terapevti in obolelimi z demenco. Projekt je nastal v sodelovanju različnih strokovnjakov: profesionalnih oblikovalcev, delovnih terapevtov in zdravnikov – skupaj s Studiem Miklavc, Društvom Pekinpah, Domom starejših občanov Vič, Domom starejših občanov Fužine, Zavodom Papilot ter RRA LUR/ RCKE.
Oba projekta sta bila oktobra predstavljena tudi v Bruslju na evropskem tednu regij in mest (t. i. Open Days), in sicer na delavnici na temo dostopnega zdravstva.
Na dogodek v Ljubljani, ki je prav tako potekal v sklopu Open Days, sta RRA LUR in RCKE povabila tudi svojega dolgoletnega partnerja RogLab. Ta je predstavil še en projekt s področja zdravstva v ljubljanski regiji, in sicer mednarodni kreativni izziv, namenjen oblikovanju modnih dodatkov za gibalno ovirane, ki za gibanje uporabljajo voziček – ‘Design (Dis)Ability’. Izziv je bil pripravljen v sodelovanju z YHD (tj. z Društvom za teorijo in kulturo hendikepa), na njem pa sta prvi mesti zasedla pelerina s snemljivim grelnikom za kolena modne oblikovalke Petje Zorec (prvo mesto) in rokavice modne oblikovalke Linde Ogrizek (drugo mesto).
Regionalni center kreativne ekonomije (RCKE) s svojo vizijo delovanja aktivno prispeva k vnosu kreativnosti v javni in zasebni sektor. Z izobraževanji, delavnicami, svetovanji in drugimi dogodki kreativce, podjetnike, odločevalce in oblikovalce politik, raziskovalno-izobraževalne ustanove ter nevladne organizacije motivira ter jih usposablja za njihovo uspešnejše in učinkovitejše (so)delovanje. Tako spodbuja razvoj kreativnega, inovativnega, (mednarodno) konkurenčnega okolja. Prek vzpostavljanja kompleksnih vrednostnih verig center sodeluje pri razvoju proizvodov in storitev z visoko dodano vrednostjo, ki končnim uporabnikom omogočajo kakovostnejše in prijaznejše življenje. RCKE deluje pod okriljem Regionalne razvojne agencije Ljubljanske urbane regije (RRA LUR).