Bio-mesta in regije
Družbeni in naravni sistem v interakciji
Maja je na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani predaval ustanovitelj organizacije Doors of preception, svetovno priznani predavatelj in teoretik oblikovanja, John Thackara in spregovoril o rasti Bio-mest in regij. Predavanje, ki je potekalo v organizaciji Akademije za likovno umetnost in oblikovanje (ALUO), Regionalne razvojne agencije Ljubljanske urbane regije (RRA LUR) in Gospodarskega razstavišča, se je dotaknilo razvoja sodobnih mest in regij, ki je temeljil na dostopnosti naravnih, energetskih in finančnih virov, s hitrim, a ne vedno premišljenim načrtovanjem. Ker cenovna dostopnost energentov in lahko dostopni kapital nista več samoumevni predpostavki razvoja, se postavlja vprašanje, kako se bodo novim okoliščinam prilagodila mesta in regije. Na ta delno odgovarja koncept Rast Bio-mest in regij.
Po uvodnih nagovorih Lilijane Madjar (direktorica RRA LUR), Vladimirja Pezdirca (ALUO, katedra za industrijsko oblikovanje) in Jelke Žekar (podžupanja MOL), je John Thackara pričel predavanje, ki ga je razdelil na tri vsebinske sklope, v katerih se je ukvarjal z vprašanjem »Zakaj Bio-mesto?«, z opredelitvijo družbeno-ekoloških sistemov in z oblikovanjem agende za Bio-regije.
Bio-mesta in regije so potrebna predvsem zaradi vse večjega uničevanja naravnega (eko-) sistema, ki ga mesta zlorabljajo s pridobivanjem vedno večje količine virov in surovin, potrebnih za preživetje ljudi. Omenjena mesta in regije delujejo na osnovi tesnega povezovanja, sodelovanja med naravnim sistemom, v katerem favna in flora ne rabita zunanje vzpodbude za svoje preživetje in družbenim sistemom, v katerem ljudje za življenje uporabljamo nove načine zadovoljevanja potreb. Na primerih iz prakse je Thackara predstavil številne primere mest, ki v sožitju z naravnim okoljem skrbijo za trajnostni razvoj in ohranjanje nespremenjenega okolja preko različnih aktivnosti kot so zelenjavni vrtovi v mestih, pridelava blaga in trajnostno zbiranje deževnice, s katero se lahko posamezno gospodinjstvo dolgotrajno vzdržuje.
Močno potreben pa je tudi sistem oblikovanja srečanj, na katerih se inovativne ideje posameznikov združujejo in nadgrajujejo ter s tem oblikujejo priložnosti za povezovanje in globalno ekološko delovanje. Prav tako pa je eden izmed ključnih korakov sprememba načina mišljenja, kjer morajo regije o sebi razmišljati kot o Bio-regiji in v tej smeri začeti tudi delovati. John Thackara je tako na primerih iz prakse prikazal, da človeški in naravni sistem v interakciji velikokrat rodita inovativne ekološke rešitve in hkrati poskrbita za nenehno urbano-ruralno povezovanje, s tem pa razvoj in rast Bio-regij.