A do B: Ljubljana
Izgovorov ni več: hitra in zelena Ljubljana na dlani
Brezplačna mobilna storitev »A do B: Ljubljana« (»A to B: LJ«)
Mobilna aplikacija je na voljo v spletnih trgovinah za platformi Android (GooglePlay) in iOS (iTunes).
Ljubljana, Celovška cesta: tipična jutranja gneča, polna stoječe avtomobilske pločevine s povprečno po enim potnikom. Toda pozor, stojijo le avtomobili. Vse ostalo hiti. Od avtobusov do kolesarjev in pešcev … Če je torej še včeraj veljalo, da si iz Šiške do centra Ljubljane najhitreje prišel z avtomobilom, danes ni več tako. Ko se končno pripeljemo do mesta, se moramo z avtomobilom še podati v akcijo iskanja parkirnega mesta, pri ostalih načinih mobilnosti pa smo že na cilju.
Posledično danes za pametno izbiro hitrega in zelenega potovanja po Ljubljani potrebujemo le še mobilno aplikacijo »A do B: LJ«. Mobilna aplikacija namreč združuje tri oblike trajnostnega transporta po mestu Ljubljana: kolo (BicikeLJ), avtobus (Ljubljanski potniški promet) in hojo.
Ali kot je ob podelitvi Brumnove nagrade v kategoriji mobilnih in spletnih aplikacij zapisala žirija 6. bienala vidnih sporočil Slovenije (v sestavi Roger Black, Anette Lenz, Alice Twemlow, Oliver Reichenstein in Nedjeljko Špoljar):
“Dobro oblikovana aplikacija za pametne telefone, pri kateri ne gre samo za zapakirano vsebino, ampak je aplikacija v pravem pomenu besede. Je interaktivni vodnik po mestu, ki temelji na standardni podatkovni zbirki zemljevidov. Prikazuje tudi aktualni vozni red javnega prevoza za interaktivno iskanje poti, vključno s samopostrežno izposojo koles. Oblikovna podoba je jasna in zelo uporabna.”
Kako torej mobilna aplikacija »A do B: LJ« deluje?
Po zagonu aplikacije določimo ali potrdimo z GPS-om prepoznano trenutno/začetno lokacijo (A), vnesemo končno lokacijo (B), in kot bi mignil, se pred nami izriše pot do izbrane destinacije. Aplikacija nam na izbiro ponudi tri trajnostne načine transporta po Ljubljani: BicikeLJ, avtobus in hojo.
Poleg izrisa poti interaktivni vodnik po mestu vključuje še vse ostale potrebne podatke:
- čas poti
- razdaljo v kilometrih
- natančen zemljevid poti
- postajališče BicikeLJ, ki je najbližje naši začetni in končni postaji
- število razpoložljivih koles in prostih mest na posameznem postajališču BicikeLJ
- najbližjo avtobusno postajo s časom odhoda avtobusa in trajanjem vožnje
- pa tudi informacijo, kje moramo prestopiti na drug avtobus ali izstopiti
Poleg vsega tega je aplikacija:
- preprosta za uporabo
- odlično oblikovana
- brezplačna
- informativna (s ciljem prihranka časa)
- omogoča izbiranje med več potmi do cilja
- trajnostno naravnana
Moč mobilne aplikacije je torej v tem, da uporabniku na izredno preprost način ponuja optimalno (trajnostno) izbiro za premostitev razdalje od točke A do točke B. Gre tudi za eno prvih vključitev kolesa kot trajnostnega, javno dostopnega prevoznega sredstva v mobilno aplikacijo evropskega mesta, kar pomeni obogatitev celostne ponudbe tako za uporabnika kot tudi za mesto Ljubljana.
Aplikacija »A do B: LJ« je torej nova pridobitev v smeri gradnje zelene, posebej za Ljubljano razvite mobilne transportne mreže. Vse meščane in dnevne migrante spodbuja k uporabi javnega prevoza in tako ustvarja pogoje za izboljšanje prometnega kaosa v širši regiji ter pomeni še enega od nujnih korakov k izboljšanju kakovosti življenja prebivalcev in obiskovalcev mesta.
Ozadje projekta »A do B: LJ«
Konceptualna zasnova mobilne aplikacije je nastala na kreativnem taboru storitvenega in informacijskega oblikovanja »Oblikovanje agende ali kako se izogniti reševanju problemov, ki to niso«, ki je potekal aprila 2013 v organizaciji Regionalne razvojne agencije Ljubljanske urbane regije (RRA LUR) in društva Pekinpah.
Prva testna verzija aplikacije za iOS je bila predstavljena na »Evropskem tednu mobilnosti« septembra 2013. Tokrat pa se pilotni verziji, razviti za platformo iOS, pridružuje še mobilna aplikacija, razvita in nadgrajena za platformo Android.
Pridružite se nam pri hitrem in zelenem potovanju!